Den övergivna restaurangen i Jacó

Christine Av Christine8 Comments2 min read96 visningar

Platser som denna får håret att resa sig på mina armar. En gång en storlagen byggnation och dröm för någon, men sedan totalt övergivet och lämnat åt sitt förfall. Dold långt in i den kompakta naturen, där vinden viskar mystiska historier om dess bakgrund, men där ingen med säkerhet kan säga vad som egentligen är sant. 

Denna stora övergivna restaurang var första stoppet på vår ATV Adventure Tour med företaget Howling Monkey Advetures. Bara fordonet i sig gav först en adrenalinkick i rätt riktning och efter att vi på en sandig liten skogsväg kört upp längs berget Miro blev turen bara till det bättre och bättre. För där gjorde vi färdens första stopp, där man inte såg mer än djungel och en liten stig försvinna bland träden. Första tanken var att det var ett märkligt ställe att stanna på. Men där inne längs stigen, på andra sidan grönskan, vilade denna ensamma och mystiska byggnad. En byggnation som en man för 25 år sedan började bygga med visionen att skapa en unik restaurang med Jacós bästa utsikt. Men av någon oklar anledning blev restaurangen aldrig färdigbygg då mannen plötsligt försvann. Frun såg till att ta de pengar hon kunde komma över och lämnade landet. Och sedan dess har ingen hört eller sett dem igen. Varken någon släkting och inte heller några barn har trätt fram sedan dess för att begära tomten / byggnaden tillbaks, så allt är lämnat åt sitt eget öde. Idag har graffitimålares många färger och konstverk satt sin egen prägel på samtliga väggar. Men varje år målar staten (om jag mins rätt) om allting till sin ursprungliga vita färg igen. Och även om restaurangen aldrig blev färdigställd så är den kvarvarande byggnationen minst sagt mäktig. Tre våningar pampig, med snirkliga trappor och vidunderlig utsikt. Känns verkligen otroligt synd att det aldrig blev färdigställt, men samtidigt var det enormt mäktigt att besöka i sitt ofärdiga skicka. Men nog undrar man vad som egentligen hände, varför lämnade han allt när det var så nära färdigt? 
(Fortsättning på vårt ATV-äventyr ses i följande inlägg, men detta var så speciellt att det förtjänade sin egen plats. Och för att nå hit behöver man inte vara en person som gillar äventyr eller att köra speciella terrängfordon, man kan låta guiden köra och istället bara njuta av resten).

Howling Monkey Adventures – Jacó – Costa Rica
XOXO
signature

Prenumerera så du inte missar något
Registrera din mailadress för att få dom senaste uppdateringarna!

Tags

Lämna ett svar

8 Comments
 • Anonym
  februari 20, 2017

  Märkligt, man undrar verkligen vad som hände?Runt i vår by finns mycket som är övergivet.Antagligen tog pengarna slut…..Fortsatt trevlig resa önskar Titti

 • Anonym
  februari 20, 2017

  Vad udda att kommunen varje år målar om huset vitt igen! Och vad får folk att kladda ned det? En del av klottret är ju konstnärligt men sedan finns det alltid de som inte förstår sina begränsningar…Det ser verkligen ut att vara en fantastisk byggnad som väcker fantasin till liv i skallen, man undrar över varför saker är som det är och vad som hänt.Vi råkade också på en liknande sak, det skrev jag om här: http://solsomsol.blogspot.com.es/search?q=ett+torn+i+f%C3%B6rfall

 • Anonym
  februari 20, 2017

  Äsch, den här länken är bättre: http://solsomsol.blogspot.com.es/2015/02/ett-torn-i-forfall.html

 • Anonym
  februari 20, 2017

  Ååh. Är det något jag älskar så är det övergivna platser. Synd att de så ofta blir vandaliserade och nerklottrade. Det kan vara vackert ibland, men det tar ju lite bort känslan av det ursprungliga, det där som är så spännande att fantisera ihop historier om. Jag var på en fotoresa med Emma Svensson (Fotoresor) som hette just övergivna platser i Sverige. Magisk! I år åker de till Berlin istället, verkar vara en guldgruva för just detta 🙂

 • Anonym
  februari 20, 2017

  Märkligt, man undrar verkligen vad som hände?Runt i vår by finns mycket som är övergivet.Antagligen tog pengarna slut…..Fortsatt trevlig resa önskar Titti

 • Anonym
  februari 20, 2017

  Vad udda att kommunen varje år målar om huset vitt igen! Och vad får folk att kladda ned det? En del av klottret är ju konstnärligt men sedan finns det alltid de som inte förstår sina begränsningar…Det ser verkligen ut att vara en fantastisk byggnad som väcker fantasin till liv i skallen, man undrar över varför saker är som det är och vad som hänt.Vi råkade också på en liknande sak, det skrev jag om här: http://solsomsol.blogspot.com.es/search?q=ett+torn+i+f%C3%B6rfall

 • Anonym
  februari 20, 2017

  Äsch, den här länken är bättre: http://solsomsol.blogspot.com.es/2015/02/ett-torn-i-forfall.html

 • Anonym
  februari 20, 2017

  Ååh. Är det något jag älskar så är det övergivna platser. Synd att de så ofta blir vandaliserade och nerklottrade. Det kan vara vackert ibland, men det tar ju lite bort känslan av det ursprungliga, det där som är så spännande att fantisera ihop historier om. Jag var på en fotoresa med Emma Svensson (Fotoresor) som hette just övergivna platser i Sverige. Magisk! I år åker de till Berlin istället, verkar vara en guldgruva för just detta 🙂